Novinky

a aktuální informace pro vás

Nová odborná doporučení v prevenci zubního kazu v České republice a na Slovensku

V České republice a na Slovensku vstoupila v platnost nová doporučení v prevenci zubního kazu. Dokumenty jsou pomůckou nejen pro zubní lékaře a odborníky dentální hygieny, ale také z nich mohou čerpat další zdravotníci. Cílem dokumentů je přispět k zlepšení prevence a snížení negativních dopadů zubního kazu na zdraví populace. Nové dokumenty zahrnují také aktualizovaná doporučení odborných autorit k navýšení obsahu fluoridů v dětských zubních pastách.

Zubní pasta s fluoridem a argininem přináší novou naději v boji se zubním kazem

Posílení preventivního přístupu k léčbě zubních kazů přináší velmi důležitý zlom v zubní péči. Zatímco dříve se lékaři zaměřovali spíše na metody chirurgické, dnes je možné proces vzniku kazu zpomalit nebo i úplně zastavit. Proto jsou nezbytné nové technologie, které působí synergicky s fluoridy a výrazněji ovlivňují tvorbu a rozvoj kariézních lézí.

Zubní pasta elmex® ANTI-CARIES PROFESSIONAL obsahuje vedle fluoridů další aktivní látku: arginin. Tato aminokyselina je metabolizována nepatogenními argininolytickými bakteriemi dutiny ústní, čímž vznikají zásadité soli. Ty následně neutralizují kariogenní kyseliny vytvořené v zubním plaku a vyrovnávají pH dutiny ústní. Popsané působení doplňuje působení fluoridu při prevenci i zastavení rozvoje zubního kazu. Studie ukazují, že kombinace fluoridů a 1,5% argininu ve srovnání se samotným fluoridem přináší:

  • 4× lepší remineralizaci počátečních kariézních lézí ve srovnání s běžnou fluoridovou zubní pastou.
  • Až 2× vyšší reverzi počínajících zubních kazů po 6 měsících aplikace.
  • Až o 20 % vyšší redukci tvorby nových zubních kazů po 2 letech ve srovnání s běžnou fluoridovou zubní pastou bez argininu.

Zdroj: „Trochu jiná“ fluoridová pasta přináší novou naději v boji se zubním kazem. Oral Health Dialogue 2015; 1: 5−8.

PODPORA PREVENCE

V rámci podpory Světového dne ústního zdraví můžete požádat o zaslání edukačního balíčku