Hypersenzitivita dentinu je způsobena expozicí dentinové vrstvy zubu. Dentin je obvykle chráněn dásněmi v krčkové části zubu nebo sklovinou v korunkové části zubu. Je složen z tubulů, které vedou k zubní dřeni nervová vlákna. Když se vnější podněty dostávají do těchto tubulů, stimulují nervová vlákna a pacient pociťuje bolest.
Jednou z hlavních příčin obnažení dentinu je ústup dásně. Dochází k obnažení zubního krčku, kde je dentin chráněn pouze tenkou vrstvou cementu, který lze snadno odstranit.
Ztráta skloviny je další příčina, která může také vést k hypersenzitivitě dentinu. Ke ztrátě skloviny dochází erozí, abrazí, atricí nebo frakturou, odstraní se vrstva skloviny a dentin není nadále chráněn.
Hypersenzitivita dentinu může být vyvolána řadou vnějších podnětů. Mezi běžné spouštěče bolesti citlivých zubů patří:
Studená, teplá nebo kyselá jídla a nápoje.
Studený vzduch.
Hmatové vjemy, např. dotek sondou nebo kartáčkem.
Hypersenzitivita dentinu bývá nedostatečně hlášená, takže je obtížné přesně měřit prevalenci v populaci. Studie však odhadují, že až 60 % pacientů může trpět hypersenzitivitou dentinu. Zatímco riziko exponovaného dentinu se zvyšuje s věkem, hypersenzitivita dentinu vrcholí obvykle ve věku 30 až 40 let, protože dentinové tubuly se s věkem přirozeně obliterují.