A dental professional wearing safety PPE gear and white lab coat smiling compassionately

Eroze

Eroze zubů je ztráta zubní skloviny, která vzniká v důsledku působení kyselin nebakteriálního původu. Eroze může nastat vlivem endogenních kyselin, jako je žaludeční kyselina, nebo exogenních kyselin, jako jsou nápoje a potraviny s nízkým pH. Předpokládá se, že tento velmi častý stav postihuje přibližně jedno ze dvou dětí a čtyři z pěti dospělých.

 • Etiologie, příčiny a příznaky

  Zuby jsou často vystaveny kyselým látkám, které pocházejí z potravy. Pokud je kyseliny tolik, že ji sliny již nemohou neutralizovat, může dojít k napadení vnější vrstvy zubů a k nevratné ztrátě struktury.

  Příčiny eroze skloviny mohou být vnitřní nebo vnější. Mezi hlavní vnitřní faktory patří žaludeční kyselina v ústní dutině, např. gastroezofageální refluxní choroba (GERD), bulimie nebo těhotenství. Mezi vnější faktory patří strava s vysokým obsahem kyselých potravin a nápojů nebo expozice kyselému prostředí. Erozi může zhoršit sucho v ústech, abraze nebo atrice.

  Ztráta zubní skloviny může být doprovázena následujícími příznaky:

  Prosvítající incizální hrany
  Citlivost na teplotu, určité potraviny a nápoje nebo pocity
  Praskliny na zubech
  Jamky v hrbolcích na povrchu zubu
  Tmavší zbarvení způsobeno prosvítajícím dentinem

 • Dopad na kvalitu života pacienta

  Eroze změkčuje tvrdou zubní tkáň a zvyšuje její náchylnost k poškození nebo opotřebení. Kombinace eroze a abraze ještě urychluje ztrátu tvrdé zubní tkáně a zuby se mohou extrémně poškodit.

  Když se sklovina ztenčí, zuby můžou ztmavnout z důvodu prosvítání hlubších vrstev zubu. Dentin má nažloutlou barvu, která je s postupující erozí stále viditelnější. Díky tomu se mohou pacienti cítit nejistě kvůli svému vzhledu.

  Nakonec rozpad skloviny vede k obnažení dentinu. To může vést k hypersenzitivitě dentinu, při které pacienti pociťují krátkou, ostrou bolest při vystavení stimulům z vnějšího prostředí, např. při konzumaci teplých nebo studených jídel. Tato bolest může být pro pacienty velmi stresující.

  Strukturální poškození nebo ztráta zubu mohou být pro pacienty velmi nepřijemná, zejména pokud se postižený zub nachází na viditelném místě, jako je tomu například u řezáků. Pro mnoho pacientů jsou endodontická zubní ošetření a zubní náhrady příliš drahé.

 • Prevence a léčba

  Eroze tvrdých zubních tkáni je nevratný stav. Nejdůležitější je zabránit další ztrátě skloviny. Nejprve je potřebné identifikovat základní příčinu eroze a poté ji odstranit úpravou návyků, co může být zdlouhavý proces.

  Poté, co bylo v rámci léčby dosaženo změny návyků, je třeba se pokusit co nejvíce snížit další poškození způsobená erozí. Klinické studie prokázaly, že přípravky na péči o ústní dutinu obsahující cín (zubní pasty, zejména v kombinaci s ústní vodou) jsou nejúčinnější při prevenci a ošetření erozí. Tyto produkty mohou poskytnout důležitou ochranu struktuře zubu, zatímco základní rizikové faktory eroze ještě nejsou pod kontrolou.

  Pokud dojde k výrazné ztrátě tvrdé zubní tkáně, může zubní lekář provést protetickou rekonstrukci chrupu za účelem mastikačním i estetickým.

  Woman drinking glass of water

Produkty

Edukační materiály

Profesní vzdělávání