Iveta Stará, DiS., dentální hygienistka, Česká Lípa

Jak poskytnout úlevu pacientům
s hypersenzitivitou dentinu a rozšířit tak možnosti jejich ošetření

 

Iveta Stará, DiS., dentální hygienistka, Česká Lípa

Důvěra mezi zdravotnickým pracovníkem a pacientem závisí také na snaze poskytnout pacientovi dostatečné informace o problému, který ho trápí. Častým symptomem, s nímž se setkávají zubní lékaři a dentální hygienistky, je hypersenzitivita dentinu, která vzniká v důsledku ústupu dásní nebo opotřebení skloviny. K řešení hypersenzitivity dentinu je nezbytné určit příčinu obnažení dentinových tubulů a identifikovat vnější podněty, které vyvolávají bolest citlivých zubů.

Na trhu se nachází mnoho produktů s různými účinnými látkami pro pomoc při hypersenzitivitě dentinu. 

Ošetření v ordinaci dentální hygieny dnes patří do komplexní péče o ústní dutinu.  Některé pacienty může bolest spojená s profesionálním čištěním zubů odradit od pravidelných návštěv dentální hygieny. Proto je velice vhodné upozornit pacienty na možnost vzniku dočasné citlivosti po profesionálním čištění zubů (zejména u parodontologického ošetření), ošetřit například zuby
v ordinaci vysokofluoridovým lakem a doporučit vhodné produkty ústní hygieny na domácí péči. Produkty určené ke snížení citlivosti zubů dopuručuji již před ošetřením zubů. 

Neúčinné řešení hypersenzitivity dentinu může vést k neochotě pacienta pokračovat v dalších procedurách (například nechat si zhotovit zubní náhradu). Díky vysoké citlivosti se pacient může obávat dalších ošetření navrhnutých zubním lékařem (například chirurgické překrytí obnaženého krčku zubu apod.). Také se kvůli citlivým zubům obává například bělení zubů, i když by ho rád jinak absolvoval.

Pacientka, 47 let, dlouhodobě uvažovala o bělení zubů, ale kvůli vysoce citlivým zubům, nebylo možné ho naplánovat. Po týdnu pravidelného používání zubní pasty a ústní vody elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL* pacientka pocítila ústup bolesti po pití studených a kyselých nápojů a po jednom měsíci se mohlo přistoupit k bělení zubů. Pacientka se rozhodla používat produkty elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL* dlouhodobě.

 

Foto: archiv autorky

Foto: archiv autorky

Další zkušenosti s produktovou řadou elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL*, včetně zkušenosti se zubním kartáčkem elmex® SENSITIVE s kónickými vlákny, a vybrané kazuistiky popisuji v záznamu webináře:

Zubní pasta elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL* je založena na technologii PRO-ARGIN s obsahem 8% argininu a uhličitanu vápenatého, nyní s vylepšeným složením s fosforečnanem zinečnatým, a poskytuje okamžitou1 a dlouhotrvající2 úlevu od bolesti citlivých zubů. Pro okamžitou úlevu se aplikuje tato zubní pasta v množství o velikosti hrášku koncem prstu přímo na citlivou oblast zubu a masíruje se po dobu jedné minuty. Pro dlouhotrvající úlevu se zubní pasta používá 2x denně obvyklým způsobem.

*Zubní pasta a ústní voda elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL jsou zdravotnické prostředky a používají se k ošetření ústní dutiny. Před použitím se seznamte s pokyny k použití.
1Nathoo S, et al. J Clin Dent. 2009;20(Spec Iss):123–130
2Docimo et al. J Clin Dent. 2009;20 (Spec Iss):17– 22